Sıkça Sorulan Sorular

Projelere ait zemin etüd raporunu alabilir miyim?

Daire alıp almadığına bakılmaksızın isteyen kişiye satış ofislerinden zemin etüd raporu verilebilir.

Binalarda deprem güvenliği nasıldır?

Gelecek Yapı'ya ait inşaatların tümü deprem yönetmeliğine uygun tasarlanmıştır. Yönetmeliğin gerektirdiği tüm şartlar sağlanmıştır. Tüm blokların altında ayrı ayrı sondaj çalışması ve saha bütününde jeofizik çalışmalar yapılmış olup hazırlanan Jeolojik ve Jeoteknik Etüd Raporu Jeoloji Mühendisleri odasınca vize edilmiştir, ayrıca aynı rapor İTÜ Yapı ve Deprem Uygulama Araştırma Enstitüsünden onaylatılmıştır.

Konutların inşaat yapım tekniği hakkında bilgi alabilir miyim?

Konutların İnşaat Sistemi

Temel sistemi (Radye Temel)
İnşaatlarımız Radye Temel sistemiyle yapılmaktadır Temel kazılır. Temel tabanına blokaj işlemi yapılır. Bu işlem granüler malzemenin temel tabanına serilip sıkıştırılması suretiyle olur. Blokaj işleminden sonra grobeton dökülerek tesviye edilir. Temel su yalıtımı imalatı sonrasında proje verilerine uygun olarak demir teçhizatı bağlanır.Bu çelik yığını içine kuvvetlendirilmiş beton dökülmek suretiyle (Kullanılan beton kalitesi C 30 dur) büyük bir beton kütle meydana getirilir.

Temeller korozyona karşı nasıl korunacaktır?
Yer altı suyu problemi ile karşılaşılmayacak söz konusu projede tüm temellerimiz bohçalama sistemi ile izole edilmektedir.Ayrıca bina temel çevresi drenaj hatları ile yağmur suyu hatlarına bağlanacak olup, zemin suyu etkilerinden korunacaktır.

Gelecek Yapı'nın Projelerinde kullanılan betonun özellikleri nelerdir?

Temel ve kat betonlarında C 30 kategorisinde, yüksek mukavemetli beton çeşidi kullanılacaktır.

Gelecek Yapı'nın Projelerinin satış ofisinin telefonunu alabilir miyim?

Gelecek Yapı'nın Projeleri hakkında bilgi almak için; Gelecek Yapı Çağrı Merkezini 0 216 447 2 447'den aramanız yeterli olacaktır. Gelecek Yapı Çağrı Merkezi size yardımcı olup, gerektiğinde Satış Temsilcisinin size geri dönmesini sağlayacaktır.

Gelecek Yapı'nın Projelerinin satış ofisi hangi saatler arasında açık oluyor?

Ofisimizde standart olarak hafta içi saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında, hafta sonu saat 10:00 ile 19:00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz.

Şikayetimi nasıl iletebilirim ?

Müşteri Hizmetleri Hattı 216 447 2 447'dir.
Şikayetlerinizi [email protected] adresine e-mail atabilir ya da 0 (216) 582 09 08 numaralı faxa yazılı olarak iletebilirsiniz. Tüm şikayetler en kısa zamanda değerlendirilip siz değerli müşterilerimize geri dönülecektir.

Gelecek Yapı'nın Projelerinin kaç yıl teslim sonrası hizmet verecektir ve Garanti süresi nedir ?

Gelecek Yapı'nın Projelerinde; size teslim edilen ürünlerden garanti kapsamında olanlarına dair garanti belgelerini tarafınıza vermekte ve bu malların garanti süreleri bu belgelerde belirtilmektedir. (Örneğin; beyaz eşya)

Gelecek Yapı'nın Projelerinin , garanti belgesi verilmeyen mallarla ilgili olarak ise; kullanım hatasından kaynaklananlar hariç, Teslim Sonrası Müşteri Hizmetleri birimine iletilen arızaları, teslimden itibaren 2 yıl boyunca giderecek veya giderilmesini sağlayacaktır.